You are here

Lecția 1 – Identificarea riscurilor și a pericolelor

Back to Napo for teachers teachers

Seria Napo: Vânătorul de pericole

Notă: Deși puteți utiliza aceste lecții ca unități independente, se recomandă să parcurgeți fiecare plan în succesiune logică.
Seria Napo: Vânătorul de pericole

Acest set de instrumente implică elevii într-o serie de activități distractive care îi ajută să identifice și să explice riscurile și pericolele pentru sănătate și securitate cu care se pot întâlni atât la școală, cât și acasă. El oferă copiilor mijloacele necesare pentru a înțelege propria responsabilitate în ceea ce priveşte riscurile și pericolele, precum și pentru a evalua diferitele niveluri de risc.

Ghidul învățătorului:

Nu este niciodată prea devreme pentru a le prezenta copiilor conceptele de bază privind securitatea care, pentru adulți, sunt reunite sub denumirea generică de securitate și sănătate în muncă (SSM).

Napo este un personaj fermecător care îi poate ajuta pe copii să gândească, să înțeleagă și să acționeze atunci când se confruntă cu probleme de securitate. Pentru mai multe detalii despre Napo, accesați: Cine este Napo? Aici puteți găsi numeroase filmuleţe cu Napo, pe care vă invităm să le vizionați și să le folosiți în clasă.

Unele dintre conceptele de bază privind securitatea conținute în acest plan de lecție pot fi asociate programei de învățământ existente. Materialul de față prezintă o serie de idei pe care le puteți utiliza pentru integrarea acestor concepte de securitate în lecțiile dumneavoastră. Materialul poate fi utilizat sub forma unei lecții independente sau poate fi integrat într-un proiect mai amplu. Proiectul are legături și cu alte materii, după cum se va arăta, dar scopul său principal este acela de a folosi captivantele filmuleţe cu Napo pentru a le preda copiilor lecții despre modul în care pot avea grijă de ei înșiși și unii de ceilalți, precum și despre modul în care pot recunoaște pericolele.

Grila de pe verso oferă o prezentare generală a activităților posibile, a obiectivelor și a resurselor necesare pentru lecție. Urmează un exemplu mai detaliat de plan de lecție alcătuit din trei părți și câteva idei de activități suplimentare. În cadrul acestui proiect, elevii vor descoperi cum să recunoască diferite situații care i-ar putea pune pe ei și pe prietenii lor în pericol. În cadrul acestui proiect, elevii își vor putea dezvolta abilitățile de a lucra împreună pentru a pune teoria în practică.

Pentru informații suplimentare referitoare la conceptele de bază privind securitatea și sănătatea dezbătute în cadrul acestui proiect, consultați fișa ajutătoare corespunzătoare acestui plan de lecție, din secțiunea trei.

Obiective didactice

Lecția 1 - Vânătorul de pericole Identificarea riscurilor și a pericolelor

Recunoașterea riscurilor și a pericolelor la școală și acasă

Evaluarea diferitelor niveluri de risc

Desfășurarea unei activități în echipă în care se pregătesc materiale care demonstrează învățarea celor de mai sus

Prezentare generală a activității

40/45 de minute

Vânați pericolul Vizionați filmuleţul cu Napo pus la dispoziție pentru această lecție: Seria Napo: Vânătorul de pericole – Identificarea riscurilor și a pericolelor

Filmuleţ: Napo se confruntă cu riscurile

Scenă - Riscuri întâlnite acasă

Scenă - Evaluați riscurile

Discutați și definiți pericolele prezentate în aceste scene și alte pericole de care elevii sunt conștienți. Încurajați copiii să explice ce înseamnă un risc și un pericol (a se vedea fișa ajutătoare).

Înmânați afișele intitulate „Identificarea pericolelor” și invitați copiii să lipească câte un abțibild în locurile în care găsesc un pericol.

Regrupați copiii și invitați-i să spună pe rând ce riscuri au identificat.

Resurse necesare

Legături cu alte materii/cu programa de învățământ

Educație personală, socială și sanitară

Produsele de uz casnic, inclusiv medicamentele, pot fi dăunătoare dacă nu sunt utilizate în mod adecvat.

Reguli și modalități de păstrare a siguranței, inclusiv norme de bază privind siguranța rutieră, discuții despre persoanele care pot ajuta la păstrarea siguranței

Recunoașterea modului în care comportamentul personal poate afecta alte persoane

Științe

Recunoașterea pericolelor asociate cu diverse vietăți, materiale și procese fizice, evaluarea riscurilor și luarea de măsuri în vederea reducerii acestora pentru sine și pentru alții

Elevii trebuie să înțeleagă în ce constă utilizarea produselor chimice acasă, etichetarea și manipularea acestora

Manipularea substanțelor naturale și a celor artificiale

Educație civică

Recunoașterea pericolelor și evaluarea riscurilor aferente

Limbi străine/limba maternă

Scrierea unor propoziții simple în vederea realizării unei compuneri cu o structură care cuprinde o parte introductivă, un cuprins și un final

Seria Napo: Vânătorul de pericole Lecția 1 – Identificarea riscurilor și a pericolelor

Filmul analizează pericolele şi unele dintre cele mai frecvente riscuri de la locul de muncă, precum şi nevoia de „a se opri, a analiza şi a acţiona” pentru a reduce numărul de accidente la locul muncă şi incidenţa problemelor de sănătate de la locul de muncă. Acest film este destinat utilizării ca instrument educaţional pentru introducerea în evaluarea riscurilor şi a conceptelor de pericol şi risc.

Go to top